Pas op voor vals bericht over je belastingaangifte

phishing oplichting fraude cybercriminaliteit
Afbeelding bron: Shutterstock.com

Het is opnieuw de periode waarin honderdduizenden Belgen hun belastingaangifte invullen via MyMinfin. Net omdat zoveel mensen hiermee bezig zijn, slaan ook cybercriminelen opnieuw toe. Safeonweb waarschuwt dat er momenteel frauduleuze e-mails en berichten circuleren die zich voordoen als communicatie van de FOD Financiën. Wie niet oplet, kan ongemerkt persoonlijke gegevens of bankgegevens doorspelen aan oplichters.

Oplichters spelen in op belastingperiode

De belastingaangifte is elk jaar opnieuw een populair onderwerp voor cybercriminelen. Mensen verwachten berichten van de overheid en zijn daardoor sneller geneigd om op een link te klikken of persoonlijke gegevens in te vullen. Momenteel worden er phishingmails verstuurd waarin wordt beweerd dat je belastingaangifte moet worden aangevuld, dat er gegevens ontbreken of dat je recht hebt op een belastingteruggave. Dat laat Safe on Web weten. Het uiteindelijke doel is altijd hetzelfde: slachtoffers naar een valse website lokken waar gevoelige gegevens worden buitgemaakt.

De valse berichten lijken vaak verrassend professioneel. Ze bevatten officiële logo's, correcte benamingen en soms zelfs links die op het eerste gezicht betrouwbaar ogen. Toch gaat het om frauduleuze websites die niets met de overheid te maken hebben.

Controleer altijd de afzender

Safeonweb benadrukt dat je nooit blindelings op links in e-mails, sms-berichten of berichten via sociale media mag klikken. Wie zijn belastingaangifte wil raadplegen of wijzigen, doet dat het best door zelf naar MyMinfin te surfen of via de officiële app van de overheid in te loggen. Zo vermijd je dat je op een nagemaakte website terechtkomt.

Ook wanneer een bericht beweert dat je dringend moet handelen of dat je anders een boete riskeert, is extra voorzichtigheid aangewezen. Oplichters proberen slachtoffers vaak onder tijdsdruk te zetten zodat ze minder kritisch nadenken.

phishing
Afbeelding bron: Safe on web

Belastingteruggave als lokmiddel

Een veelgebruikte techniek is de belofte van een belastingteruggave. In de phishingberichten staat bijvoorbeeld dat je geld kunt terugkrijgen, maar eerst je bankrekening moet bevestigen of een kleine verificatiebetaling moet uitvoeren. De overheid vraagt echter nooit via een onverwachte e-mail of sms om op die manier bankgegevens of betaalgegevens door te geven.

Twijfel je aan de echtheid van een bericht? Dan is het verstandig om het niet te openen of op links te klikken. Controleer altijd zelf via de officiële website van de FOD Financiën of er daadwerkelijk een bericht voor jou klaarstaat.

Safeonweb raadt aan om verdachte phishingmails niet te beantwoorden en geen bijlagen te openen. Je kunt het bericht doorsturen naar verdacht@safeonweb.be, zodat het onderzocht kan worden. Daarna verwijder je de e-mail best uit je inbox. Heb je toch gegevens ingevuld of een betaling uitgevoerd, neem dan zo snel mogelijk contact op met je bank en wijzig meteen je wachtwoorden.