“Dit is een vergiftigd geschenk”: Waarschuwing voor iedereen die pakjes gaat kopen
Veel mensen geven met kerst een belevenisbon cadeau, maar volgens consumentenombudsman Pieter-Jan De Koning is dat helemaal geen goed idee. Bij VRT NWS spreekt hij duidelijke taal en waarschuwt dat cadeaubonnen van Bongo, Wonderbox of Vivabox veel meer problemen veroorzaken dan de meeste mensen beseffen. De klachten stromen het hele jaar binnen, en de ombudsman noemt het systeem ronduit misleidend.
Veel klachten en teleurgestelde klanten
Belevenisbonnen zijn populair omdat ze snel gekocht zijn en een beleving cadeau geven in plaats van een voorwerp. Maar in de praktijk loopt het vaak mis. De Koning ziet het keer op keer gebeuren. “Cadeaubonnen van Bongo, Vivabox of Wonderbox zijn echt vergiftigde geschenken,” zegt hij aan VRTNWS. De consumentenombudsdienst krijgt het hele jaar door klachten, en dat zijn er opvallend veel rond kerst, wanneer de bonnen massaal verkocht worden.
Klanten ontdekken vaak dat de belofte op de verpakking niet overeenkomt met wat ze uiteindelijk krijgen. Dat blijkt ook uit de verhalen die binnenkomen bij WinWin, het consumentenprogramma van Radio 2. “Ik kon maar twee overnachtingen boeken, terwijl ik dacht dat die bon me recht gaf op drie,” vertelt luisteraar Herman. Luc, die een restaurantbon verzilverde, moest onverwacht bijbetalen voor drank.
Volgens de ombudsman is dat geen toeval maar een systematisch probleem. “Eén van de klachten die we het vaakst horen, is dat de voorwaarden onvoldoende duidelijk zijn.”
“Als de consument iets anders krijgt, is dat misleiding”
Voor De Koning is de situatie helder: consumenten moeten exact weten wat ze kopen. “Met zo’n bon moet het meteen duidelijk zijn wat je koopt. De precontractuele informatie moet kloppen,” benadrukt hij. “Als de consument iets anders krijgt dan die verwacht had omdat de voorwaarden niet duidelijk beschreven of vermeld staan, dan gaat het wel degelijk om misleiding.”
Dat probleem wordt nog groter doordat horecazaken en hotels op elk moment kunnen beslissen om niet langer samen te werken met de aanbieders van de bonnen. Daardoor valt de keuze voor de consument vaak veel beperkter uit dan op de verpakking staat. “Dat leidt ertoe dat de consument nog maar weinig keuze heeft en dat kan frustratie veroorzaken.”
Geef geen belevenisbon met kerst, maar een alternatief
De ombudsman heeft daarom een opvallend maar duidelijk advies. “Mijn tip is vooral: geef geen belevenisbon cadeau met kerst,” zegt De Koning. Wie toch graag een bon schenkt, doet dat volgens hem beter rechtstreeks bij een restaurant, hotel of wellness. “Bij vragen of problemen is het dan veel makkelijker om rechtstreeks contact op te nemen met de zaak die de bon uitreikt. Je doet er de ontvanger dus een groter plezier mee.”
Bovendien is het ook voordeliger voor de horecazaak zelf. “Ze behouden het volledig betaalde bedrag en hoeven geen kosten te betalen aan de aanbieders.”
“Ze willen vooral bonnen verkopen, verzilveren is minder belangrijk”
Een ander probleem is dat veel bonnen nooit gebruikt worden. De aanbieders zijn volgens De Koning erg moeilijk bereikbaar wanneer er iets fout loopt. “Ze willen vooral zoveel mogelijk bonnen verkopen. Of die nu effectief verzilverd worden of niet, maakt voor hen minder uit.”
Zijn raad voor wie toch een bon ontvangt, is simpel: verzilver hem meteen. “Doe dat diezelfde avond of de volgende dag al. Zo vergeet je die niet en heb je nog voldoende tijd en ruimte om iets in te plannen.”
Mocht het toch mislopen, dan helpt de ombudsdienst waar mogelijk verder, vaak door rechtstreeks contact op te nemen met de zaak waar de klant wil boeken.