Jacotte Brokken ziet zachter weer naderen, maar eerst moeten we hier doorheen
Een extra laagje blijft de komende dagen geen overbodige luxe. Buitenplannen vragen nog wat flexibiliteit, zeker als je lang onderweg bent. Toch ziet Jacotte Brokken ook een aangenamere verandering naderen. Die komt pas nadat we enkele wisselvallige dagen achter de rug hebben. Je herfstjas meteen opbergen is dus wat vroeg, maar er zit wel iets zachters in de verwachting.
Vrijdag begint met regen vanaf de kust
Jacotte Brokken schetst bij Radio 2 een wisselvallige start van vrijdag 9 oktober. “We starten morgen met regen die ons land binnenkomt vanaf de kust. De temperaturen schommelen opnieuw rond 14 graden. Af en toe kan ook de zon tevoorschijn komen.” Haar verwijzing naar morgen slaat op vrijdag: eerst passeert neerslag, maar er is ook ruimte voor opklaringen.
Dat betekent dat je niet noodzakelijk de hele dag onder een grijze hemel zit. Een droog moment kan zich aandienen, alleen blijft een regenjas nuttig als je naar buiten gaat. Voor een fietstocht of wandeling is het verstandiger om je vertrekmoment af te stemmen op de neerslag dan uitsluitend op de temperatuur te letten. Veertien graden voelt bovendien anders aan wanneer je onderweg nat wordt.
De actuele weersverwachting geeft voor vrijdag 14 tot 15 graden in het centrum. Aan de kust kan het met 18 tot 19 graden zachter worden, terwijl het op de Ardense hoogten bij 8 tot 9 graden blijft. De temperatuur die Jacotte noemt, geldt dus niet overal op dezelfde manier.
Aan zee verdient de wind extra aandacht
Vooral de wind is iets om rekening mee te houden. “De wind is goed voelbaar, ook aan zee. Die kan krachtig waaien, dus het is het wel uitkijken”, waarschuwt Jacotte. Een zachte temperatuur aan de kust betekent daardoor niet automatisch rustig wandelweer op de dijk.
Vrijdag kunnen de windstoten in het binnenland oplopen tot ongeveer 50 à 60 kilometer per uur. Aan zee zijn vooral na de middag pieken van 60 tot 70 kilometer per uur mogelijk. Tijdens de avond kan het er nog stevig waaien. Neem die omstandigheden mee in je planning als je een kustuitstap overweegt of met de fiets een open traject aflegt.
Zaterdag blijven enkele buien mogelijk
Ook zaterdag 10 oktober is de regen nog niet helemaal verdwenen. “In het weekend zien we op zaterdag nog een paar buien passeren, zeker langs de grens met Nederland bij zo’n 15 graden”, vertelt Jacotte. Voor het noorden van het land blijft een bui dus iets om op voorbereid te zijn.
Dat hoeft een uitstap niet te doen mislukken. Tussen buien door kunnen er aangename momenten zijn, maar een volledig droog verloop staat niet vast. Maak je plannen daarom niet afhankelijk van urenlang ononderbroken zon. Een wandeling met een mogelijkheid om even te schuilen past beter bij dit soort oktoberweer dan een activiteit waarbij je nergens terechtkunt als het begint te regenen.
Zondag biedt meer ruimte voor droge buitenplannen
Voor zondag 11 oktober klinkt Jacotte gunstiger. “Zondag blijft het zo goed als droog. Een klein buitje kan altijd met temperaturen van 15 graden.” Het verschil met zaterdag zit vooral in de kleinere kans dat neerslag je plannen doorkruist. Veel warmer wordt het nog niet.
Zondag lijkt daardoor de betere keuze als je tussen de twee weekenddagen kunt kiezen voor een wandeling of wat werk in de tuin. Helemaal uitsluiten kun je een bui niet. Ook binnen hetzelfde land kunnen de omstandigheden verschillen: vooral in de Ardennen blijft zondag kans op een bui bestaan.
Maandag en dinsdag wordt het zachter
Na het weekend ziet Jacotte de temperatuur stijgen. “Het nazomerweer komt nog eventjes terug met op maandag 17 graden en dinsdag 21 graden.” Daarmee krijgt de nieuwe week een zachtere uitstraling dan het weekend. Het vooruitzicht van ruim twintig graden zal na de frissere dagen alvast aantrekkelijk klinken.
Die 21 graden is wel een mogelijke regionale maximumtemperatuur, geen belofte voor elke tuin of elk terras. Dinsdag 13 oktober kan bovendien veel lage bewolking aanwezig zijn en plaatselijk wat lichte regen vallen. Zachter weer betekent dus niet vanzelf een zonnige nazomerdag. De temperatuur gaat omhoog, maar voor het precieze buitengevoel blijven ook wolken, wind en neerslag meetellen.