Storm Benjamin baart weerman zorgen: "Het wordt redelijk erg, ik verwacht schade"

Frank Duboccage
Afbeelding bron: Photonews

Weerman Frank Duboccage waarschuwt voor storm Benjamin. Die trekt donderdag over ons land.

Het KMI waarschuwde al met code geel voor regen en code geel wind. Voor de kuststreek werd die laatste waarschuwing intussen opgetrokken tot code oranje.

"Hoe erg wordt het?", werd op VTM gevraagd aan Frank Duboccage. "Het zal toch redelijk erg worden, denk ik. Het is zo dat vooral in de late namiddag en het begin van de avond er aan de kust windstoten van 100 of 110 km/u kunnen voorkomen."

"Dat geven de meeste weercomputers aan, en dat is toch wel veel. En ook in het binnenland zijn er uitschieters tot 90 km/u mogelijk. Weet daarbij dat de bomen toch nog serieus in blad staan. Die zijn dus toch nog redelijk kwetsbaar. Dus verwacht ik toch wel dat er hier en daar wat schade kan zijn, zeker en vast."

Krijgen we vrijdag rustiger weer?

"We gaan vrijdag in de loop van de dag wel zien dat de wind wat verder in kracht gaat afnemen. Dus het is eigenlijk een piek rond de tweede helft van donderdagnamiddag en ook donderdagavond."

Storm Benjamin

De herfststorm die over ons land trekt heet Benjamin, een naam die de Franse weerdienst koos. "Die namen van stormen komen niet zomaar uit de lucht gevallen. Een storm krijgt een naam wanneer die gevaarlijk dreigt te worden", legde journaliste Louise Bucket uit in VTM Nieuws.

"Vanaf dan plakken we er ook een kleurcode op: geel, oranje of rood. Namen als storm Amy en storm Benjamin zijn herkenbaar en blijven hangen. En dat helpt de media en de overheid om beter te kunnen waarschuwen."

Hoe wordt de naam van een storm gekozen?

"De weerdiensten in Europa zijn onderverdeeld in zes landengroepen. Voor ons land zit het KMI in een groep met Luxemburg, Frankrijk, Portugal en Spanje. Elke zone kiest en publiceert zijn eigen namenlijst in september, bij de start van het stormseizoen."

Een stormnaam kan niet beginnen met de letters Q, U, X, Y of Z. "Omdat de uitspraak van die letters verschilt van land tot land. In de lijst zitten evenveel mannennamen als vrouwennamen, en elk land binnen de landengroep mag een suggestie doen. Ons KMI heeft voor dit seizoen de naam Ingrid gekozen, als eerbetoon aan de Belgische natuurkundige Ingrid Daubechies."

"Het land dat als eerste waarschuwt voor een storm, activeert de lijst bij wijze van spreken. Dit keer was dat Frankrijk, en dat land zit in onze zone. We delen dus dezelfde namenlijst. De naam werd zo Benjamin en blijft dat ook. Als de storm in een andere zone aan land zou gaan, dan behoudt hij zijn naam."