Echte energiecrisis op komst? Prof spreekt van "nachtmerriescenario"

energiefactuur elektriciteit
Afbeelding bron: Shutterstock.com

Staan ons een nieuwe energiecrisis te wachten door de oorlog in het Midden-Oosten? Dat valt niet uit te sluiten. Thijs Van de Graaf, professor Internationale Energiepolitiek aan de Universiteit van Gent, gaf duiding in 'VTM Nieuws'.

Straat van Hormuz afgesloten

De Straat van Hormuz is afgesloten, een belangrijke waterweg waarlangs een vijfde van alle olie en vloeibare aardgas dat in de wereld wordt geproduceerd moet worden verscheept.

Maar er zijn ook al aanvallen op olieraffinaderijen en LNG-exportterminals gebeurd in de regio. "Dat is het nachtmerriescenario waar energiespecialisten al jaren voor bevreesd zijn", zegt professor Thijs Van de Graaf.

De prijsstijgingen die we de voorbije week zagen vallen in het licht van de gebeurtenissen al bij al nog mee, zegt hij. "Vier jaar geleden, na de invasie van Rusland in Oekraïne, zaten we voor olie op 120 dollar per vat en voor gas een groot deel van het jaar boven de 100 euro per megawattuur. Hoe langer het duurt, hoe gevaarlijker de situatie wordt."

Dan worden de olievelden stilgelegd

De klokt tikt, stelt Van de Graaf. Met elke dag die erbij komt wordt het risico op veel hogere prijzen veel groter. "Als de Straat van Hormuz geblokkeerd blijft, gaan de olieproducerende landen in de regio hun productie moeten stilleggen. Ze hebben wel wat opslagcapaciteit, maar je ziet dat in landen als Irak en Koeweit die opslagcapaciteit stilaan verzadigd geraakt. En dan heb je geen andere keuze dan je olievelden stil te leggen."

Heropstart van olievelden kan lang duren

En dat kan niet zomaar ongedaan worden gemaakt. De heropstart ervan kan weken duren en de effecten kunnen lang gevoeld worden, benadrukt Van de Graaf. "Voor de vloeibare aardgasterminal in Qatar duurt het tot vier weken vooraleer die weer op volle capaciteit zit. Het is ook afwachten wat de schade aan sommige infrastructuren is, dat weten we op dit moment nog niet."