"Het is een vreselijke situatie" - Bart De Wever grijpt in

Bart De Wever
Afbeelding bron: Photonews (archieffoto)

België laat een onderzoek uitvoeren over de aankoop van de kerncentrales in Doel en Tihange. De ontmanteling van bepaalde reactoren is meteen stopgezet. Vanwaar deze beslissing, en hoeveel gaat dat kosten? Eerste minister Bart De Wever gaf uitleg in 'Terzake' op VRT Canvas.

Waarom wil de regering-De Wever de kerncentrales overkopen van Engie?

"Wij zouden graag dat nucleaire park overnemen, want we hebben een uitbater die niet meer gelooft in het nucleaire. En die door de vorige regering ook aangemoedigd en gesubsidieerd is om een ander businessmodel te ontwikkelen. Daar heb ik begrip voor, maar wij hebben een andere strategische keuze gemaakt. En dus moet je uit elkaar gaan."

Hoeveel de overname gaat kosten, werd De Wever gevraagd. De premier zei deze vraag momenteel nog niet te kunnen beantwoorden. "Ik kan alleen zeggen: er is nog geen euro buiten. We gaan een due diligence doen (een zorgvuldig onderzoek, red.).

De Wever zeker: "Dan moet je investeren"

De Wever werd voorgelegd dat de bevolking de ene dag hoort dat er geen steun is voor energiemaatregelen, maar de andere dag hoort dat er bekeken wordt of we onze eigen kerncentrales kunnen kopen.

"Er is een verschil tussen terugkerende uitgaven, die geld kosten, en investeringen, om uiteindelijk je situatie te verbeteren, en die geld opbrengen. Dat is totaal niet hetzelfde en dat mag je niet met elkaar vergelijken."

"Als je hier een businesscase hebt - en dat wordt onderzocht - dan moet je investeren. Dat niet doen zou wellicht het domste zijn wat je kan doen. Ook voor de burgers, want die maak je dan totaal afhankelijk van de import van energie. Dat zal vooral vuile, fossiele energie zijn, waar we niets aan hebben en waar we niet zeker van zijn."

België nu erg afhankelijk van import van energie

De Wever wijst erop dat de meeste energie nu geïmporteerd wordt. "We zijn voor 87% afhankelijk van import van energie, dat is een vreselijke situatie. En het grote merendeel daarvan is nog altijd gas en olie."

De Wever zegt geen timing te kunnen vastleggen over de eventuele overname van de kerncentrales, maar zegt wel te hopen dat dit nog tijdens de huidige regeerperiode in kannen en kruiken raakt.