Econoom schetst somber beeld: "Gaan we allemaal voelen in de winkelkar of in de verwarming van ons huis"
De oorlog in het Midden-Oosten jaagt de olieprijs omhoog, en nu wordt er internationaal ingegrepen. De zeven rijkste industrielanden en het Internationaal Energieagentschap hebben grote voorraden olie, en daar geven ze nu 400 miljoen vaten van vrij. Gaat dit bij ons invloed hebben op de brandstofprijzen?
"We maken 400 miljoen vaten olie vrij voor de wereldmarkt, om het verlies aan bevoorrading op te vangen door de blokkade van de Straat van Hormuz", kondigde Fatih Birol, de topman van het Internationaal Energieagentschap IEA, aan.
De G7 wordt momenteel voorgezeten door Frankrijk. "Die 400 miljoen vaten, om u een idee te geven, dat vertegenwoordigt ongeveer twintig dagen aan export van olie uit de Straat van Hormuz", sprak de Franse president Emmanuel Macron.
"Dus dat betekent wel wat, het gaat om de grootste hoeveelheid die wordt vrijgemaakt sinds die strategische reserves worden aangehouden."
Verstoring op de markten verzachten
De ingreep zou de vrees voor schaarste of tekorten op de wereldmarkt moeten wegnemen. "Deze maatregel is bedoeld om de directe gevolgen van de verstoring op de markten te verzachten", aldus Birol. "Maar het allerbelangrijkste voor de terugkeer naar een stabiele aanvoer van olie en gas is de hervatting van transport door de Straat van Hormuz."
Strategische voorraad van België
Ons land heeft een strategische voorraad van 25 miljoen vaten olie, goed voor ruim 90 dagen, maar de regering heeft beslist om daar voorlopig niet aan te komen, meldt de openbare omroep.
Financieel econoom KBC verwacht geen grote impact door ingreep
Tom Simonts, financieel econoom bij KBC, denkt niet dat deze ingreep een grote invloed gaat hebben op de prijzen aan de pomp in ons land. "Er worden 400 miljoen vaten olie vrijgegeven, de wereld consumeert 100 miljoen vaten per dag. Dat is dus al beperkt", zei in 'Het Journaal' op VRT 1.
"De olieprijzen reageerden woensdag niet op het nieuws. Men is wel blij dat er tijd wordt gekocht, maar men beseft maar al te goed dat het conflict blijft voortduren. Misschien kan de dieselprijs aan de pomp op kortere termijn een klein beetje verlichting krijgen."
Gevolg voor winkelkar en verwarming
"Maar als het conflict blijft voortduren, gaan de fundamentele problemen blijven, dus ook hoge gasprijzen, hoge prijzen voor metalen, en die gaan we vroeg of laat allemaal wel ergens in onze winkelkar of in de verwarming van ons huis zien terugkomen."