Erika Vlieghe bezorgd over ebola-uitbraak: Komen er maatregelen?

Erika Vlieghe
Afbeelding bron: Photonews

Infectiologe Erika Vlieghe is bezorgd nu er een zeldzame variant van het ebolavirus is uitgebroken in de Democratische Republiek Congo en Oeganda. Er zijn al meer dan 90 mensen overleden.

Het Instituut voor Tropische Geneeskunde waarschuwt via de website Wanda, waar gezondheidsadvies voor reizigers gegeven wordt: "Ebola is een zeldzame en dodelijke ziekte, veroorzaakt door het ebolavirus."

"Hulpverleners en familieleden van patiënten lopen het grootste risico op infectie. Voor toeristen is het risico op besmetting zeer laag."

Erika Vlieghe: "Grote bezorgdheid"

Infectiologe Erika Vlieghe was bij een vorige uitbraak al eens ebolacoördinator voor ons land. Of ze met veel bezorgdheid kijkt naar de nieuwe uitbraak, werd haar gevraagd in 'De Ochtend' op Radio 1.

"Toch wel, omwille van de combinatie van veel zaken", klonk het. "Om te beginnen is het een type ebolavirus waar we heel weinig ervaring mee hebben, ook op vlak van medicijnen en vaccins."

"Daarnaast ook omwille van de plaats waar de uitbraak is - een heel onrustig gebied, op allerlei vlakken. En het feit dat deze uitbraak wellicht al weken bezig is en er al uitbreiding is naar minstens één buurland van Congo, zijnde Oeganda. Dat zijn allemaal elementen die toch tot grote bezorgdheid nopen."

Moeten er maatregelen komen voor reizigers die terugkeren uit Afrika?

"We hebben lessen getrokken uit vorige uitbraken. Zomaar blindweg grenzen sluiten of vluchten afgelasten is wellicht niet het beste plan, en het werkt ook contraproductief. Maar dat wil niet zeggen dat je reizigers niet moet waarschuwen, informeren, alert maken..."

"Vliegtuigmaatschappijen en luchthavens hebben van vorige uitbraken geleerd en procedures opgesteld. Het is hoog tijd om die vanonder het stof halen. Zodat reizigers weten dat ze naar of van een risicogebied reizen en iedereen weet wat te doen mocht iemand ziek worden."

Vlieghe raadt mensen die naar de getroffen landen willen reizen om mee te werken in de zorg, stagiairs geneeskunde en verpleegkunde bijvoorbeeld, dat af. "Denk daar twee keer over na. Dit is misschien niet het goede moment om in het oosten van Congo of het westen van Oeganda je eerste stage te lopen."

Welke symptomen gaan gepaard met het ebolavirus?

Tussen 2 en 21 dagen na besmetting met het virus kunnen symptomen als hoofdpijn, spierpijn en hoge koorts optreden. Soms worden die gevolgd door braken, diarree en (fatale) bloedingen.

"Besmetting vindt plaats door contact met geïnfecteerde personen, vleermuizen of (mens)apen en hun lichaamsvochten. Muggen kunnen de ziekte niet overdragen", aldus het Instituut voor Tropische Geneeskunde.

"Ebola is nog altijd een heel agressief virus, voor jong en oud. Gemiddeld één op de twee patiënten overlijdt eraan", aldus Erika Vlieghe.