Wat moet je doen als je geld of een portefeuille op straat vindt?

Afbeelding bron: Pixabay

Een portefeuille met cash op straat vinden klinkt als een gelukstreffer, maar zomaar houden is geen goed idee. In België gelden regels voor gevonden voorwerpen. Wie geld, bankkaarten of een portefeuille vindt, moet redelijke stappen ondernemen om de eigenaar terug te vinden.

Niet zomaar in je zak steken

Een briefje van 20 euro op de stoep of een portefeuille met honderden euro's erin: de verleiding kan groot zijn om het gewoon mee te nemen. Toch is het verstandiger om meteen te handelen als bij een gevonden voorwerp.

De politie raadt aan om een gevonden voorwerp naar een commissariaat te brengen. Volgens de politie is het daarbij belangrijk dat duidelijk is waar en wanneer het voorwerp werd gevonden. Dat kan namelijk helpen om de eigenaar terug te vinden en kan ook van belang zijn wanneer het voorwerp bijvoorbeeld afkomstig blijkt van een diefstal. 

Hetzelfde geldt voor geld dat je los op straat aantreft. Ook dan is het verstandig de vondst te melden in plaats van het geld zelf te houden.

Wat doe je met een gevonden portefeuille?

Bij een portefeuille is de situatie vaak iets eenvoudiger. Er kunnen immers identificatiegegevens, bankkaarten, klantenkaarten of andere documenten in zitten waarmee de eigenaar kan worden opgespoord.

De politie adviseert expliciet om een gevonden voorwerp naar het politiebureau te brengen, zodat de diensten op zoek kunnen gaan naar de rechtmatige eigenaar. 

Je hoeft dus niet zelf via sociale media op zoek te gaan naar de eigenaar. Sterker nog: het is beter om geen foto's van identiteitskaarten, bankkaarten of andere persoonsgegevens online te publiceren.

Vind je een portefeuille in of vlak bij een winkel, station, café of andere locatie, dan kan het bovendien nuttig zijn om personeel of de verantwoordelijke van die plaats te verwittigen. Bij een vondst op openbaar domein is het politiebureau een veilige keuze.

En mag je het geld uiteindelijk houden?

Dat is niet iets wat je meteen zelf mag beslissen. Het gevonden geld blijft in eerste instantie toebehoren aan de eigenaar.

De regels rond gevonden zaken voorzien dat er inspanningen moeten worden geleverd om de eigenaar te vinden. De politie kan de vondst registreren en proberen de rechtmatige eigenaar te identificeren. In de praktijk bestaan er bovendien verschillende procedures en bewaartermijnen afhankelijk van de politiezone en de aard van het gevonden voorwerp.

Zo vermeldt de politie dat, wanneer het niet lukt om de eigenaar te vinden, een gevonden voorwerp na twaalf maanden ter beschikking van de gemeente kan worden gesteld. Andere politiezones hanteren voor hun praktische bewaring kortere termijnen. De precieze procedure kan dus verschillen.

Dat betekent vooral: ga er niet vanuit dat een gevonden portefeuille na een bepaalde periode automatisch van jou wordt.

Wat als je zelf je portefeuille verliest?

Dezelfde regels zijn belangrijk vanuit het omgekeerde perspectief. Verlies je zelf je portefeuille, doe dan zo snel mogelijk aangifte bij de politie en neem contact op met de plaatsen waar je bent geweest.

De politie benadrukt dat het melden van een verloren portefeuille ervoor kan zorgen dat je opnieuw wordt gecontacteerd wanneer het voorwerp wordt teruggevonden.

Zit er een Belgische identiteitskaart in je verloren portefeuille, dan moet je bovendien onmiddellijk actie ondernemen om misbruik te voorkomen. Bij verlies of diefstal van een identiteitsdocument kan je daarvoor onder meer terecht bij Doc Stop.

De belangrijkste regel is dus simpel: gevonden geld of een portefeuille is geen onverwachte bonus. Noteer waar en wanneer je het vond, neem het mee naar de politie of volg de procedure van de betrokken locatie en laat de eigenaar de kans krijgen om zijn bezit terug te krijgen. Dat is niet alleen netjes, maar voorkomt ook dat een vondst voor jou een juridisch probleem wordt.