Heb jij het ook al gemerkt? Paaseitjes van bekend merk niet meer hetzelfde

Paaseitjes
Afbeelding bron: Unsplash (Archieffoto)

Verschillende luisteraars van Radio 2 meldden aan het programma 'WinWin' dat de paaseitjes van Milka niet meer zijn zoals ze waren. Ze zijn niet meer vol maar hol aan de binnenkant. Is er hier sprake van wat "krimpflatie" genoemd wordt? Volgens Mondelez, het bedrijf achter Milka, niet.

Wat is krimpflatie?

Krimpflatie betekent dat producenten de hoeveelheid van een product verlagen, maar de prijs niet mee daalt. Je betaalt als consument met andere woorden evenveel voor minder.

Moederbedrijf achter Milka komt met verklaring voor holte in paaseitjes

Moederbedrijf Mondelez bezorgde een schriftelijke reactie aan 'WinWin'. Het bedrijf wijt de verandering van de Milka-paaseitjes aan een aangepast productieproces. "We hebben de productie van alle paaseitjes voor de Europese markt ondergebracht op één productieplek. Daar wordt gebruikgemaakt van een andere productielijn en andere productietechnologie. Daardoor is de structuur aangepast, waardoor er tussen beide eitjeshelften een holte zichtbaar is. We hebben het nettogewicht op de verpakking aangepast."

Krimpflatie niet verboden

Timpe Callebaut, onderzoeker Marketing aan de UAntwerpen, benadrukt dat krimpflatie niet verboden is. "Zolang het nettogewicht op de verpakking wordt aangepast, moet niet per se worden gezegd dat het product verkleind is. De consument kan dat zelf zien op de achterkant van de verpakking."

Toch lijkt het de consumenten niet heel hard te deren, ze blijven producten kopen nadat die krimpflatie ondergingen. "In ons onderzoek hebben we gekeken naar het effect op de verkoopcijfers wanneer een merk krimpflatie doorvoert. We zien dat de omzetcijfers stijgen, en ook het aantal verkochte stuks."

Toblerone

Er zijn ook een aantal voorbeelden waarbij krimpflatie niet tot positieve effecten leidt. "Dat hebben we gezien bij Toblerone, zo'n 10 jaar geleden. De driehoeken waren kleiner geworden, waardoor de ruimte tussen de driehoeken groter was. Het maakte de consumptie-ervaring anders."

Mensen worden niet graag bedot en misleid

"Mensen gaan zoiets doorhebben omdat het een beetje anders voelt. Mensen worden niet graag bedot en worden niet graag misleid, en dan gaan ze dat wel laten voelen en laten horen."

"Als mensen het door hebben en de manier waarover er gecommuniceerd wordt is niet transparant, of is een beetje verdoken, dan vinden ze dat ook minder fijn", aldus Callebaut.