Nieuwe golf extremisme bij jongens op school: “Verachting voor meisjes is de rode draad’”

Afbeelding bron: Photonews

Een recente bevraging onder bijna duizend Vlaamse leerkrachten en directies toont een zorgwekkende ontwikkeling: één op de drie heeft de voorbije jaren jongeren gezien die tekenen van radicalisering vertonen. Dat gebeurt niet alleen in grootsteden, maar ook in kleinere gemeenten.

Jongeren tussen 12 en 16 bijzonder kwetsbaar

Vooral tieners tussen 12 en 16 jaar komen in aanraking met extremistische ideeën. Via sociale media, gamingplatformen en besloten chatgroepen raken ze blootgesteld aan schadelijke boodschappen. Leerkrachten getuigen dat sommige jongeren thuis te horen krijgen dat LGBTQI-personen “niet mogen bestaan”. Het zijn uitspraken die ook op school doorklinken.

Nieuwe richting van radicalisering

Wat bijzonder opvalt, is dat extremisme onder jongeren een nieuw gelaat krijgt. De klassieke dreiging blijft aanwezig, maar er groeit een andere beweging die steeds vaker de bovenhand neemt. Minister Zuhal Demir vat het scherp samen op de website van haar partij N-VA:

“Jihadistisch extremisme blijft veruit de meest dominante vorm, maar tegelijk groeit een nieuwe golf van extremisme en online haatcultuur bij jonge jongens waarbij vrouwenrechten geviseerd worden en oerconservatieve waarden worden opgelegd. Tussen die uitersten zie je één rode draad: verachting voor gelijkwaardigheid van meisjes, haat tegen andersdenkenden en afkeer van onze open samenleving. Dat mogen we nooit normaal gaan vinden.”

Deze ontwikkeling speelt zich vaak onder de radar af: verborgen in gesloten chatgroepen, bij influencers die haatdiscours normaliseren en in online subculturen waarin meisjes en vrouwen structureel worden weggezet als minderwaardig.

Aanpak in het onderwijs

Om in te grijpen komt er een duidelijker kader voor scholen.

Er wordt één centraal aanspreekpunt voorzien bij ernstige signalen. Leerkrachten krijgen bijkomende vorming over hoe ze moeilijke gesprekken kunnen voeren en jongeren kunnen helpen om kritisch te denken.

Daarnaast worden nieuwe lesmaterialen ontwikkeld voor leerlingen van 12 tot 16 jaar, gericht op mediawijsheid, identiteit en weerbaarheid. Deze aanpak wordt verankerd in de lerarenopleiding zodat toekomstige leerkrachten beter voorbereid zijn.

Waarom ouders en scholen nu moeten opletten

De groeiende mix van religieus extremisme, vrouwenhaat en radicaal anti-democratisch denken nestelt zich vandaag razendsnel in online ruimtes waar jongeren veel tijd doorbrengen. De rode draad — het denigreren van meisjes en het ontmenselijken van andersdenkenden — maakt deze trend extra gevaarlijk.

Dit debat speelt zich niet langer enkel af in verre conflictgebieden of anonieme internetfora. Het komt letterlijk de klas binnen. Door vroeg te reageren, kunnen scholen én ouders voorkomen dat jongeren afglijden in extremisme dat hen is ingegeven door online figuren die hen verstandelijk én emotioneel beïnvloeden.