Frank Deboosere heeft slecht nieuws voor mensen met allergie
Het pollenseizoen is geen pretje voor mensen die met een allergie kampen. Bovendien lijkt het pollenseizoen steeds langer te duren. Weerman Frank Deboosere ging in de Nieuwsblad-podcast 'Meer weer' in op wat hij "het seksleven van de bomen" noemt.
Hazelaar, els, es en berk
Het pollenseizoen is half januari al van start gegaan in ons land. "Met de hazelaar en de els. Eind februari is daar de es bijgekomen. En begin maart was het dan de beurt aan de berk."
"Vooral voor berkenstuifmeel zijn er nogal wat mensen extra gevoelig. Nu is het wachten op de grassen. Het seizoen van het grassenstuifmeel begint tegenwoordig dikwijls al eind april. En dat loopt dan tot half juli."
Welke bomen zorgden voor de meeste niesbuien?
"Dit jaar was vooral de els bij ons heel actief, tot midden maart. En de voorbije weken heeft ook wel de berk het beste van zichzelf gegeven. Rond 20 maart was er een concentratie van 2.800 berkenpollen per kubieke meter lucht."
Hoe komt het dat het pollenseizoen vroeger lijkt te beginnen en langer lijkt te duren?
Het lijkt erop dat het pollenseizoen steeds vroeger van start gaat. Welke verklaring geeft weerman Deboosere daarvoor? "De natuur reageert op daglengte, op temperatuur, en zeker ook op luchtvochtigheid."
"We zien met de stijgende temperaturen dat dat hooikoortsseizoen vroeger begint, dat het een beetje intenser is, en dat het langer duurt."
Meer CO2 in de lucht
Deboosere noemt nog andere redenen op: "Planten houden van CO2, ze gaan daar harder van groeien. Maar aangezien er nu meer CO2 in de lucht hangt, wil dat harder groeien ook zeggen dat er meer pollen door de lucht zweven."
Zuiderse plantensoorten
Deboosere sluit niet uit dat er in de toekomst zuiderse plantensoorten zullen opduiken, die eveneens voor pollen kunnen zorgen. "We riskeren met de klimaatopwarming ook nog eens dat er nieuwe plantensoorten vanuit het Zuiden ons bereiken, met bijbehorende pollen. Bijvoorbeeld ambrosia en olijf. Die verwachten we één van de volgende jaren."
Niet allemaal de schuld van klimaatopwarming, ook andere factoren spelen rol, zegt Deboosere
Je mag het niet allemaal afschuiven op de klimaatopwarming, benadrukte Deboosere wel. "In eerste instantie gaan die bomen en planten gewoon reageren op het weer. Dus als het wisselvallig is, als het regent, houden ze zich een beetje gedeisd."
Deboosere wijst er ook op dat bomen van nature ook goede en minder goede jaren kunnen hebben. En we zijn de laatste jaren ook veel hygiënischer geworden, dat speelt ook een rol. "We zijn properder gaan leven en zijn gevoeliger geworden voor al die allergenen."