Minister vindt het schandalig wat banken doen: "Ze moeten dat gewoon terugbetalen"

Rob Beenders
Afbeelding bron: Photonews

Banken beroepen zich te vaak op "grove nalatigheid" om slachtoffers van phishing geen geld te moeten terugbetalen. Minister van Consumentenbescherming Rob Beenders wil deze praktijk aanpakken, zei hij in 'Terzake' op VRT Canvas.

 

 

Banken verschuilen zich achter "grove nalatigheid" van slachtoffers

Het overkomt veel slachtoffers van phishing: ze zien geld van hun rekening verdwijnen, maar wanneer ze bij hun bank aankloppen worden ze wandelen gestuurd, omdat de bank oordeelt dat er sprake was van "grove nalatigheid".

Minister van Consumentenbescherming Rob Beenders (Vooruit) vindt dat het net de bank moet zijn die ervoor zorgt dat de rekening beschermd is en dat criminelen geen geld kunnen overschrijven.

"Het is vrij cynisch dat een bank bijna onmiddellijk zegt: het is uw fout dat u slachtoffer bent van phishing, want u heeft op een link geklikt of een code doorgegeven", zei minister Beenders in 'Terzake'.

Wetgeving is duidelijk: banken moeten slachtoffers terugbetalen

Voor Beenders is het duidelijk: de banken moeten meer doen. "Ik heb mij de afgelopen maanden helemaal verdiept in die materie en vastgesteld dat de wetgeving duidelijk is: banken moeten slachtoffers gewoon terugbetalen."

"Als de bank kan aantonen dat er kwaad opzet in het spel is om geld terug te krijgen - want je moet ook zorgen dat je de bank niet oplicht - dan moet de bank contact opnemen met de FOD Economie, melding doen en moet het geld niet terugbetaald worden. En er zijn tot op vandaag nul meldingen gebeurd."

Beenders spreekt van een juridisch steekspel: "De bank doet alles om het slachtoffer te overtuigen dat hij of zij in fout is."

Te laat naar politie gaan deed bank al besluiten dat slachtoffer in fout was

De minister zegt de voorbije weken met tientallen slachtoffers te hebben gesproken. "Ik heb brieven gelezen van banken waar ik echt van achterover viel. Er was bijvoorbeeld een slachtoffer dat grove nalatigheid werd aangewreven omdat hij niet binnen de 24 uur klacht had ingediend bij de politie. Dat was al een reden om te zeggen: het is uw fout."

Wat wil Beenders veranderen?

Beenders heeft aan alle banken een checklist gevraagd met de redenen die zij aanhalen om de fout bij het slachtoffer te leggen. "Ik wil dat weten. Ik weet niet wanneer mijn bank zegt dat het mijn fout is. Is dat omdat ik een code geef, of op een link klik?"

"Ik ken geen enkel slachtoffer van phishing dat tegen een crimineel gezegd heeft: het is toegestaan dat deze betaling wordt uitgevoerd. Banken kunnen meer doen om de rekeningen te beschermen, en moeten ook meer doen."