Nieuwe maatregel voor e-steps en e-bikes: politie zal strenger kunnen controleren

Batterij e-bike
Afbeelding bron: beeld gecreëerd met ai

De politie zal binnenkort een nieuw hulpmiddel krijgen om opgevoerde e-steps, elektrische fietsen en bromfietsen op de weg te controleren. Federaal minister van Mobiliteit Jean-Luc Crucke kondigde tijdens de Staten-Generaal voor Verkeersveiligheid de komst van een speciale rollentestbank aan, meldt Vias Institute aan onze redactie. Met die apparatuur moet de politie in de toekomst kunnen nagaan of elektrische voertuigen voldoen aan de wettelijke limieten voor snelheid en vermogen. De maatregel maakt deel uit van een bredere aanpak om de verkeersveiligheid in België te verbeteren.

Steeds meer elektrische voertuigen op de openbare weg

De nood aan extra controle neemt toe nu steeds meer elektrische voertuigen op de openbare weg verschijnen. Vooral private e-steps die sneller kunnen rijden dan de toegelaten 25 km/u zorgen voor bezorgdheid. Regelmatig worden ook elektrische fietsen, waaronder krachtige fatbikes, en bromfietsen opgevoerd.

Daardoor kunnen voertuigen aanzienlijk sneller of krachtiger worden dan wettelijk is toegestaan. Dat kan niet alleen gevolgen hebben voor de bestuurder, maar verhoogt ook het risico voor andere weggebruikers.

Het moet de politie helpen om  nauwkeuriger te controleren

De nieuwe rollentestbank moet de politie helpen om dergelijke voertuigen ter plaatse nauwkeuriger te controleren. De technologie maakt het mogelijk om niet alleen de snelheid, maar ook het vermogen van een e-step, e-bike of bromfiets te meten.

Dat is belangrijk omdat een voertuig er aan de buitenkant volledig standaard kan uitzien, terwijl de technische prestaties ondertussen flink zijn aangepast. Met een objectieve meting kunnen politiecontroles daardoor gerichter en efficiënter verlopen.

223 verkeersdoden in de eerste zes maanden van 2026

De maatregel komt op een moment waarop de verkeersveiligheid opnieuw onder druk staat. Volgens de meest recente verkeersveiligheidsbarometer van Vias Institute, gebaseerd op gegevens van de federale politie, vielen in de eerste zes maanden van dit jaar 223 verkeersdoden.

Dat zijn er 13 meer dan in dezelfde periode van 2025, een stijging van 6 procent. Vooral bij fietsers en gebruikers van een e-step nam het aantal dodelijke slachtoffers toe. Het aantal letselongevallen daalde wel licht met 2 procent, tot 18.174 geregistreerde ongevallen.

De rollentestbank  moet er zo snel mogelijk komen

Tijdens de Staten-Generaal voor Verkeersveiligheid kwamen overheden, verkeersveiligheidsorganisaties en burgers samen om nieuwe oplossingen te bespreken. De aangekondigde rollentestbank is daarbij een concrete maatregel die vooral gericht is op elektrische voertuigen en bromfietsen.

De bedoeling is dat de politie zo snel mogelijk over de apparatuur kan beschikken. Opgevoerde voertuigen kunnen dan sneller worden opgespoord, gecontroleerd en, wanneer ze niet aan de wettelijke voorwaarden voldoen, uit het verkeer worden gehaald. Daarmee wil de overheid niet alleen de naleving van de regels verbeteren, maar ook bijdragen aan veiligere wegen voor alle weggebruikers.