Jill Peeters over extreem weer: “Zo zal het over tien jaar zijn”

jill peeters
Afbeelding bron: PhotoNews / Shutterstock.com

De voorbije dagen werden opnieuw meerdere warmterecords verbroken en steeds vaker krijgen we te maken met opvallende weerfenomenen. Volgens weervrouw Jill Peeters is dat geen toeval. Ze benadrukt dat extreme weersomstandigheden de komende jaren vaker zullen voorkomen en roept mensen op om niet alleen naar de problemen te kijken, maar ook samen na te denken over oplossingen.

“De extremen worden steeds extremer” - Jill Peeters

Hittegolven, zware regenval, stormen en uitzonderlijke koudeperiodes: het weer lijkt steeds vaker alle kanten uit te schieten. Jill Peeters spreekt daar al jaren over. “Het mantra dat ik al járen verkondig is dat de extremen extremer worden”, vertelt ze aan Het Laatste Nieuws. Volgens de weervrouw gaat het niet alleen over warme zomerdagen. Ook andere weersfenomenen worden volgens haar opvallender.

“Als het nat is, wordt het een waterbom. Als het warm is, krijgen we een nooit geziene hittegolf. Als het koud is, vriest het zelfs nog in mei en gaan alle appelbloesems kapot. Als het hagelt, zijn het ijsbollen van een ei groot. Als het waait, zijn het rukwinden die daken van huizen blazen.”

Weerextremen zullen blijven terugkeren

Volgens Jill Peeters is het belangrijk dat mensen beseffen dat deze evolutie niet zomaar verdwijnt. “We weten dat het over tien jaar erger zal zijn dan nu. We wisten tien jaar geleden ook al dat het nu erger zou zijn dan in het begin van deze eeuw.”

Daarom vindt ze het belangrijk dat mensen zich niet alleen focussen op de vraag wanneer een hittegolf of storm voorbij is, maar ook nadenken over hoe we ons beter kunnen voorbereiden.

Iedereen kan nadenken over oplossingen

Voor Jill Peeters begint die voorbereiding ook dichtbij huis. Zelf denkt ze bijvoorbeeld na over hoe ze haar eigen familie beter kan beschermen tegen extreme hitte. “Ik weet nu al dat ik volgende week met mijn zus zal bespreken wat we kunnen doen om het leven van onze 81-jarige moeder aangenamer te maken wanneer het heet is.”

Samenwerken maakt ons beter bestand tegen hitte

Volgens Jill Peeters hoeft de aanpak niet alleen bij grote instanties of overheden te liggen. Ook bedrijven, buurten en gezinnen kunnen volgens haar zelf initiatieven nemen. “Hoe mooi zou het zijn als een ondernemer met zijn werknemers een vergadering belegt en iedereen samen naar een manier zoekt om het werk in de hitte draaglijker te maken?”

Ook op buurtniveau ziet ze mogelijkheden. “Stel je voor dat buren besluiten om op de plek waar de tuinen elkaar raken bomen te planten en daar een verkoelende plek voor iedereen – met een bankje erbij – van te maken. Hoe verbindend zou dat niet zijn?”

Van waarschuwing naar voorbereiding

De boodschap van Jill Peeters is duidelijk: extremer weer wordt een realiteit waar we rekening mee moeten houden. Niet alleen door alarm te slaan, maar vooral door vooruit te denken. Door onze omgeving slimmer in te richten, elkaar te helpen en kleine maatregelen te nemen, kunnen we volgens haar beter omgaan met de weersveranderingen die eraan komen.