Ingrijpende veranderingen voor werkloosheidsuitkeringen
De Arizona-partijen hebben een regeerakkoord bereikt en plannen een hervorming van de werkloosheidsuitkeringen. Het doel is om mensen sneller aan het werk te krijgen.
In het regeerakkoord staat dat wie werkloos wordt de eerste periode een hogere werkloosheidsuitkering zal krijgen dan nu. Op die manier wordt de overgang naar werkloosheid opgevangen.
Maar na een tijdje zal de uitkering sneller dalen dan nu. Zo wil men mensen aanmoedigen om sneller actief naar werk te zoeken. De duur van de werkloosheidsuitkeringen wordt beperkt tot maximum 2 jaar.
Hoe lang je een uitkering kunt krijgen, hangt af van hoe lang je in de afgelopen jaren hebt gewerkt. Heb je bijvoorbeeld 1 jaar gewerkt in de afgelopen 3 jaar, dan heb je recht op maximaal 1 jaar werkloosheidsuitkering.
Voor elke 4 maanden extra die je hebt gewerkt, krijg je 1 maand extra uitkering. Dus als je 5 jaar hebt gewerkt, heb je recht op maximaal 2 jaar uitkering.
Uitzondering voor 55-plussers
Voor personen die ouder zijn dan 55 jaar geldt de beperking van de werkloosheidsuitkering in de tijd niet, op voorwaarde dat zij vanaf 2025 een beroepsverleden hebben van minstens 30 jaar van elk minstens 156 gewerkte dagen. Deze voorwaarde wordt gradueel verhoogd naar 35 loopbaanjaren in 2030.