Maak deze fout nooit in de supermarkt: "Meteen als dieven bestempeld en 250 euro moeten betalen"

Zelfscan
Afbeelding bron: Photonews (archieffoto)

Wat als je in de supermarkt vergeet om een product te scannen aan de zelfscankassa? Het overkwam een luisteraar van 'WinWin' op Radio 2. Zij vergat bij de Delhaize in Schaarbeek een zak mosselgroenten te scannen en dat kwam haar duur te staan.

250 euro betalen, of de politie werd gebeld

"Pas toen we buiten waren werden we tegengehouden door iemand van de beveiliging. We werden meegenomen naar een kantoor, waar we meteen 250 euro moesten betalen, of ze gingen de politie erbij halen", vertelde de vrouw in de uitzending.

"We werden meteen als dieven bestempeld, terwijl we van niets wisten. We hebben dat betaald, maar het voelde vooral heel oneerlijk. Op Google Reviews zag ik alleen maar mensen met hetzelfde verhaal."

Winkel geeft tegoedbon

De vrouw ging daarna op gesprek bij de manager van de winkel. Dat leverde een tegoedbon van 150 euro op. De overige 100 euro is ze dus kwijt. "Met die bon geven ze eigenlijk toe dat ze niet juist waren. We zijn er daarna nooit meer teruggegaan."

Delhaize reageert

'WinWin' nam contact op met Delhaize-woordvoerder Roel Dekelver, die zei dat het gemiddelde bedrag in zo'n situatie 150 euro bedraagt. "Maar het kan verschillen van winkel tot winkel omdat de uitbaters zelf beslissen welke waarde zij tegenover die handelingen stellen."

"Het is een voorstel dat aan de dader wordt gedaan. Als die daar niet akkoord mee gaat, dan is er nog altijd de mogelijkheid dat de politie gebeld wordt."

Mag een winkel zelf een boete opleggen aan winkeldieven?

Mogen winkels zomaar een geldsom eisen? En zo ja, mogen ze dan zelf het bedrag kiezen? Professor Verbintenisrecht aan de KU Leuven Ilse Samoy zegt dat winkels dit mogen doen, omdat winkeldiefstallen vaak geseponeerd worden. "Dat weet de overheid, dus mogen supermarkten ook zelf een rol spelen in de beveiliging van hun winkels."

Samoy benadrukt wel dat het eigenlijk niet om een boete gaat. "Een boete is een straf, die mag alleen door de overheid opgelegd worden. Dat zal in de praktijk de politie of de rechtbank zijn. Tussen burgers kan je enkel een bepaald bedrag afspreken om de schade te vergoeden."

Supermarkt en klant moeten akkoord bereiken

Het bedrag moet duidelijk geafficheerd staan. "Supermarkt en klant moeten een akkoord bereikt hebben over het bedrag dat geafficheerd staat. Dat zal alleen het geval zijn als de klant vooraf kennis heeft kunnen nemen van die afspraak en daarmee akkoord is gegaan."

"Die affiche moet heel zichtbaar zijn, de klant moet dat hebben kunnen lezen. En als de klant de winkel is binnengegaan zou je daaruit kunnen afleiden dat de klant er stilzwijgend mee akkoord gegaan is. Maar dat valt te bekijken van geval tot geval."

De klant mag niet pas aan de kassa of bij het verlaten van de winkel geconfronteerd worden met de affiche. "Dan zal je niet gebonden zijn aan dat bedrag. Als je het niet gezien hebt en er niet mee ingestemd hebt, ben je niet gebonden aan dat bedrag."

Mogen supermarkten zomaar elk bedrag vragen?

Is er een plafond? "Er is een limiet. Eigenlijk spreken we over een soort van schadebeding. Het bedrag van een schadebeding dat een winkel afspreekt met een consument mag enkel bedoeld zijn om schade te vergoeden die de supermarkt kan lijden door de diefstal. Dat mag iets hoger zijn dan de waarde van het gestolen goed."

"Maar als dat bedrag veel hoger gaat ga je echt flirten met de grens tussen vergoeden, wat mag, en bestraffen, ontraden, wat niet mag. Dat is de bevoegdheid van de overheid."

Ben je verplicht om te betalen?

De grote vraag is natuurlijk: ben je als klant verplicht om te betalen in zo'n situatie? "Eigenlijk niet, het blijft een voorstel. De winkeluitbater kan je niet verplichten om het te betalen, je moet daar vrijwillig mee instemmen."

"Je kan het weigeren, maar dan zal de uitbater de politie bellen. Die zal een pv opstellen en dan gaat het eventueel naar de rechtbank."