Grote verandering op autokeuring uitgesteld tot 1 januari 2027

Autokeuring
Afbeelding bron: Photonews

De Vlaamse regering is bezig met een grondige hervorming van de autokeuring. Een van de grote veranderingen die worden doorgevoerd staat niet langer voor dit jaar op de planning, maar is uitgesteld tot 1 januari 2027.

Het gaat om de afschaffing van de momenteel nog verplichte tweedehandskeuring voor motorvoertuigen en motorfietsen. Als een voertuig tweedehands verkocht wordt, moet dit voorgereden worden bij de autokeuring, die eventuele gebreken kan vaststellen en opsommen.

Vlaams minister van Mobiliteit Annick De Ridder maakt komaf met die regeling. Het was de bedoeling dat de tweedehandskeuring op 1 september 2026 zou verdwijnen, maar die datum wordt niet gehaald. Volgens de openbare omroep is dat omdat de federale IT-systemen niet tijdig afgestemd raken.

Deze hervorming is nu uitgesteld tot 1 januari 2027. De keuring voor verkoop blijft overigens wél bestaan voor voertuigen die worden ingevoerd vanuit het buitenland.

Andere hervormingen op de autokeuring

De andere hervormingen gaan door zoals gepland. Ze gaan in op 1 september. "Na advies van de Vlaamse commissie Administratie-nijverheid keurt de Vlaamse regering opnieuw principieel een besluit goed dat de regels voor de technische keuring van voertuigen aanpast om beter aan te sluiten bij Europese Richtlijn 2014/45/EU", meldt de Vlaamse overheid in een bericht aan onze redactie.

Om de twee jaar naar autokeuring

"De periodiciteit van de keuring wordt voor meerdere voertuigcategorieën verruimd. Daarnaast wordt voor de personenwagens (M1) de leeftijdsbeperking van 10 jaar en de kilometerbeperking van 160.000 km voor de tweejaarlijkse periodiciteit geschrapt."

Ook niet meer nodig: de eerste keuring van de trekhaak. Die vervalt voor bepaalde voertuigen, net zoals de periodieke keuringen van de trekhaak.

Voertuig afgekeurd? Je krijgt meer tijd voor herkeuring

Wie zijn voertuig afgekeurd ziet worden zal meer tijd krijgen om het probleem te laten herstellen en opnieuw naar de keuring te gaan. "De geldigheid van het keuringsbewijs bij een groot gebrek wordt verlengd tot twee maanden."

Administratieve veranderingen op de autokeuring

Er zijn ook wat administratieve veranderingen. Zo hoef je niet langer het verzekeringsbewijs van je voertuig te tonen op de autokeuring. En het keuringsbewijs van drie maanden voor administratieve tekortkomingen verdwijnt.

Wat is het doel van de hervorming van de autokeuring?

"De hervorming moet leiden tot een meer efficiënte en proportionele keuringsaanpak, zonder afbreuk te doen aan de verkeersveiligheid. Over dit besluit wordt nu advies ingewonnen bij de Raad van State", aldus de Vlaamse overheid.