School haalt boek van leeslijst na klacht: debat over grenzen van literatuur laait op
Een Antwerpse school heeft een graphic novel van de leeslijst gehaald na een klacht over expliciete inhoud. De beslissing zorgt voor discussie over wat jongeren mogen lezen, hoe scholen kiezen en of dit nog gaat om bescherming of eerder om censuur.
School haalt boek van leeslijst na klacht
In een school in Antwerpen, Sint-Lutgardis, is recent een graphic novel van de verplichte leeslijst gehaald na een klacht over de inhoud. Het boek waarover het gaat is ‘Iedereen op Claudia’ van de Nederlandse striptekenaar en auteur Sam Peeters. De klacht ging over passages met expliciete en agressieve seksuele thema’s. Volgens berichtgeving van VRT NWS werd de beslissing genomen nadat er bezorgdheid ontstond over de geschiktheid van het boek voor leerlingen.
De school zou daarna beslist hebben om het boek niet langer aan te bieden in het leesaanbod. Het incident heeft opnieuw de discussie aangewakkerd over welke boeken geschikt zijn voor minderjarige leerlingen en wie daarover beslist.
Niet de eerste keer
Dergelijke situaties zijn niet nieuw in het onderwijs. In Vlaanderen en internationaal zijn al vaker boeken uit schoolprogramma’s gehaald na klachten over geweld, seksualiteit of raciale thema’s.
In eerdere gevallen ging het vaak om klassiekers of hedendaagse romans die als te expliciet werden beschouwd voor bepaalde leeftijdsgroepen. Scholen moeten daarbij telkens een afweging maken tussen literaire waarde en pedagogische geschiktheid.
Ook in bredere context zien we dat graphic novels en stripromans soms gevoeliger liggen in onderwijscontexten. Het visuele karakter maakt bepaalde scènes directer en meer confronterend voor leerlingen, wat sneller tot discussie leidt.
Nieuwe boeken en discussies over grenzen
De vraag rijst of er vandaag nog andere boeken bestaan die mogelijk onder druk komen te staan. In recente jaren is er een duidelijke trend waarbij scholen kritischer kijken naar inhoud rond seksualiteit, geweld en mentale gezondheid.
Graphic novels, zoals de betrokken titel in Antwerpen, worden vaker ingezet in het onderwijs omdat ze laagdrempelig zijn. Maar net die combinatie van beeld en verhaal zorgt ervoor dat sommige passages sneller als te expliciet worden ervaren.
Literatuurexperts waarschuwen dat er een risico bestaat dat scholen uit voorzorg bepaalde boeken vermijden, zelfs wanneer ze literaire of educatieve waarde hebben. Tegelijk willen scholen leerlingen beschermen en een veilige leeromgeving garanderen.
Er zijn nog heel wat boeken die geweerd worden. Wij noemen er een drietal. ‘Lolita’ van Vladimir Nabokov is wereldwijd een van de meest controversiële romans door het thema van seksuele obsessie. In veel onderwijscontexten wordt het bewust vermeden.
‘Brave New World’ van Aldous Huxley wordt soms uit curricula gehaald omdat het ingaat op drugsgebruik, seksualiteit en maatschappelijke controle. En ‘13 Reasons Why’ van Jay Asher werd in verschillende scholen geweerd vanwege de expliciete behandeling van zelfdoding en mentale problemen.
Is dit een vorm van censuur?
De discussie of dit censuur is, verdeelt meningen. Volgens sommigen gaat het om een normale pedagogische beslissing: scholen hebben het recht om materiaal te kiezen dat past bij hun leerlingenpopulatie.
Anderen zien het anders en stellen dat het verwijderen van boeken na klachten kan leiden tot een vorm van zelfcensuur. Hierdoor zouden jongeren minder in contact komen met complexe of uitdagende thema’s.
Debat over schoollectuur blijft gevoelig
Het incident in Antwerpen toont opnieuw hoe gevoelig keuzes rond schoollectuur zijn. Enerzijds willen scholen leerlingen beschermen tegen te expliciete inhoud, anderzijds willen ze hen ook laten kennismaken met realistische en soms confronterende literatuur.
De komende jaren zal dit debat waarschijnlijk alleen maar toenemen, zeker met de groei van graphic novels en digitale leesvormen in het onderwijs.