Belangrijke waarschuwing voor iedereen die dit weekend door Frankrijk rijdt

autosnelweg camper mobilhome
Afbeelding bron: Shutterstock.com

Wie dit weekend met de auto naar Frankrijk vertrekt of vanuit Frankrijk terug naar huis rijdt, moet rekening houden met uitzonderlijk druk verkeer. Het eerste weekend van augustus behoort traditioneel tot het drukste verkeersweekend van de zomervakantie en ook dit jaar worden op de belangrijkste vakantieroutes lange files en aanzienlijke vertragingen verwacht.

Vooral vakantiegangers die richting de Franse kust of het zuiden reizen, zullen veel geduld moeten hebben. Touring waarschuwt voor een zeer moeilijke verkeerssituatie, met zaterdag als absolute piekdag. Ook op de terugwegen neemt de drukte toe, al verloopt de terugkeer over het algemeen iets rustiger dan het vertrekverkeer.

Zaterdag wordt de drukste verkeersdag van het jaar

Vrijdag 31 juli geldt in Frankrijk al code rood voor het vertrekverkeer, maar op zaterdag 1 augustus wordt de situatie nog ernstiger. Die dag geldt nationaal code zwart, de hoogste waarschuwing voor verkeersdrukte. Dat betekent extreem zwaar verkeer en zeer lange files op vrijwel alle belangrijke autosnelwegen richting populaire vakantiebestemmingen.

Vooral de verbindingen naar de Middellandse Zee, de Atlantische kust en Zuid-Frankrijk zullen zwaar belast zijn. Verkeersdeskundigen raden vakantiegangers daarom sterk af om zaterdag als vertrekdag te kiezen. Wie toch de weg op moet, doet er goed aan zich voor te bereiden op lange wachttijden en forse vertragingen.

Ook zondag blijft het op verschillende plaatsen erg druk

Op zondag 2 augustus neemt de algemene verkeersdruk in Frankrijk af naar code oranje, maar dat betekent niet dat alle problemen voorbij zijn. In delen van Zuidwest-Frankrijk, waaronder Nieuw-Aquitanië, de Dordogne, Landes, Bordeaux en de Atlantische kust richting Baskenland, blijft lokaal code rood van kracht.

Ook in Zuidoost-Frankrijk, met onder meer de regio's rond Lyon en Grenoble, wordt nog steeds zeer druk verkeer verwacht. Reizigers die deze gebieden moeten doorkruisen, vermijden bij voorkeur de drukste uren tussen 10.00 en 16.00 uur. Buiten die periode is de kans op ernstige files doorgaans kleiner.

Terugkeer uit Frankrijk verloopt iets rustiger

Ook vakantiegangers die vanuit Zuid-Frankrijk terugkeren naar België of andere buurlanden zullen rekening moeten houden met vertragingen, al is de situatie minder extreem dan voor het vertrekverkeer.

Op zaterdag geldt nationaal code oranje voor de terugreis. Vooral op de A7, A9 en A10 worden langere reistijden verwacht. Wie via de regio rond Parijs rijdt, krijgt het advies om Île-de-France vóór 13.00 uur of pas na 19.00 uur te passeren. Daarnaast is het verstandig om de A7 en A10 zoveel mogelijk te vermijden tussen 11.00 en 16.00 uur, wanneer de verkeersdruk het hoogst zal zijn.

Op zondag verloopt de terugkeer grotendeels rustig en geldt op de meeste plaatsen code groen. Alleen langs de Zuid-Franse Middellandse Zeekust blijft code oranje van kracht. Voor wie zijn terugreis kan uitstellen, is maandag 3 augustus de beste keuze. Dan geldt in heel Frankrijk code groen en worden er geen uitzonderlijke verkeersproblemen verwacht.

Let op met het nieuwe tolsysteem in Frankrijk

Vakantiegangers die richting Normandië of Bretagne reizen, moeten ook rekening houden met het zogenaamde 'free flow'-systeem op verschillende Franse autosnelwegen. Op onder meer de A13, A14, A79 en een deel van de A4 bij Boulay zijn de klassieke tolhuisjes verdwenen.

De tol wordt daar automatisch geregistreerd en moet achteraf worden betaald. Dat kan op verschillende manieren, bijvoorbeeld online of via een elektronische tolbadge zoals de Fulli-tolbadge. Wie niet op de hoogte is van dit systeem en vergeet te betalen, riskeert bijkomende kosten.

Bereid uw reis goed voor

Wie dit weekend met de auto naar of door Frankrijk reist, doet er goed aan de verkeerssituatie vooraf te controleren en indien mogelijk de drukste momenten te vermijden. Vroeg vertrekken of de reis uitstellen naar maandag kan heel wat tijd besparen. Wie toch op zaterdag of zondag rijdt, doet er goed aan voldoende water in de auto mee te nemen.