Nooit geziene discussie over inflatiecijfer: "Het explodeert naar meer dan 4%"

Prijsstijging - inflatie
Afbeelding bron: Shutterstock/Andy.LIU

De Belgische Consumptieprijsindex van april 2026 en het bijhorende maandelijkse Belgische inflatiecijfer worden voorlopig niet gepubliceerd. Dat meldt het Belgische statistiekbureau Statbel in een bericht aan onze redactie.

"Voor de berekening en de publicatie van de maandelijkse Belgische Consumptieprijsindex voert Statbel de beslissing van de Indexcommissie uit. Tijdens de vergadering van de Indexcommissie van deze maand kon geen consensus worden bekomen."

Hoe moet het nu verder? Minister David Clarinval, die bevoegd is voor de Belgische Consumptieprijsindex, moet het indexcijfer voor de maand april nu goedkeuren.

Vorige maand bedroeg het inflatiecijfer nog 1,65%, nu zal het boven de 4% uitkomen. "De eerste inflatieraming voor de Belgische geharmoniseerde consumptieprijsindex (HICP flash estimate), een berekening waarbij Europese standaarden gevolgd worden, bedraagt 4,3% in april 2026", zegt Statbel.

Werkgevers aanvaarden indexcijfer niet

Financieel expert Paul D'Hoore gaf in 'VTM Nieuws' duiding bij deze opmerkelijke situatie. "Dit is bij mijn weten nog nooit gebeurd", zei hij.

"Er bestaat zoiets als de indexkorf, dat zijn alle producten en diensten die in aanmerking worden genomen. Daar komt een cijfer uit voort, en nu zeggen de werkgevers: we aanvaarden het niet."

Waarom is dat zo? "Omdat men over de samenstelling begint te discussiëren. De discussie gaat over energieprijzen, die in april fors gestegen zijn. Nu zeggen de werkgevers: de index zoals die er vandaag uitziet beantwoordt niet aan de realiteit, want er wordt te veel rekening gehouden met variabele prijzen, en de mensen zitten in vaste contracten, of zijn daarop overgeschakeld."

Indexering van lonen

Waarom de werkgevers zo reageren heeft te maken met de indexering van de lonen. "Telkens er een indexatie moet gebeuren, moet dat door de werkgevers betaald worden. Dus ze hebben geen belang bij hoge inflatie, want dan moeten ze meer loon betalen, wat eigenlijk alleen maar een aanpassing is van de levensduurte."

Zou de regering kunnen ingrijpen op het inflatiecijfer?

Volgens D'Hoore kan dat, maar toch zal het niet gebeuren. "Om de heel eenvoudige reden dat in ons land dit soort zaken uitbesteed is aan de sociale partners. Dit soort zaken moet altijd geregeld worden via een akkoord tussen de werkgevers en de werknemers - tussen de werkgevers en de vakbonden in de praktijk."